Podczas przeglądania zasobów internetowych narażeni jesteśmy na pozostawienie śladu pozwalającego nas zidentyfikować. Nasz adres IP, rodzaj przeglądarki, system operacyjny, historia wyszukiwania – między innymi te informacje pozostawiamy na serwerach stron, które przeglądamy. Kilka miesięcy temu w artykule Virtual Private Network – co to jest? opisywaliśmy sposoby zwiększania bezpieczeństwa i poziomu prywatności przy wykorzystaniu VPN-a. VPN nie jest rozwiązaniem idealnym – następna „generacja” w postaci Surfshark Nexus rozwiązuje kilka ważnych problemów oraz proponuje coś nowego.

Podstawowa cecha Nexusa to łączenie się użytkowników z całą siecią serwerów (SDN – programowalna sieć komputerowa), a nie z pojedynczym serwerem, a następnie przekierowanie do żądanej lokalizacji. Korzyści z tego jest kilka:

  • dużo wyższa prędkość: w sieci serwerów jesteśmy łączeni z najbliższym z nich;
  • wzrost bezpieczeństwa i prywatności poprzez ciągłą zmianę adresu IP bez rozłączania się z VPN-em;
  • stabilność połączenia w czasie aktualizacji pojedynczego serwera (proces odbywa się w sieci serwerów): połączenie nie jest zrywane.

Wdrażane nowości to m.in. IP Rotator (periodyczna zmiana naszego adresu IP z wybranej puli, przełączanie w tle bez zrywania połączenia), IP Randomizer (łącząc się kilkukrotnie z tą samą stroną, za każdym razem będziemy się przedstawiać z innego adresu IP), Dynamic MultiHop – dodatkowa warstwa ochrony w postaci dodatkowego serwera.

Na obecną chwilę można już korzystać z IP Rotatora. Pozostałe nowości będą sukcesywnie udostępniane użytkownikom Surfsharka.