Kupiliśmy nowe urządzenie wielofunkcyjne bądź drukarkę. Z wypiekami na twarzy obserwujemy, jak szczegółowo odwzorowane są kolory na wydrukach, szczególnie przy ustawieniu maksymalnej jakości. Nieuchronnie jednak zbliża się moment, gdy należy wymienić pojemnik z tuszem albo tonerem…

Urządzenia laserowe drukując, wykorzystują (w pewnym uproszczeniu) proszek, który określamy mianem tonera. Drukarki atramentowe wykorzystują natomiast tusz mający postać płynną.

Producent urządzenia na opakowaniu oraz w instrukcji obsługi z reguły zamieszcza informacje na temat symbolu tuszu właściwego dla drukarki. To właśnie ten symbol powinniśmy znać, pytając o dostępność kartridża. Jeśli umknęła nam ta informacja, należy podać sprzedawcy dokładny model urządzenia np. HP DeskJet Ink Advantage 3775. Takie dane pozwolą na jednoznaczną identyfikację właściwych materiałów eksploatacyjnych.

Tusze do popularnych urządzeń można podzielić na dwa rodzaje – z wbudowaną głowicą drukującą i bez niej. Obecność głowicy w pojemniku sprawia, że tusz może być droższy. Gdy go wymieniamy, zmieniamy również głowicę. Pojemniki z tuszem bez głowicy drukującej są tańsze – jest ona bowiem elementem znajdującym się wewnątrz mechanizmów drukarki.

Jeśli w naszym urządzeniu wymieniamy tylko pojemniki z tuszem, zadbajmy o głowicę drukarki. W tym celu używajmy oryginalnych tuszów bądź zamienników wysokiej jakości. Nie powinniśmy też odłączać urządzenia od źródła zasilania. Pozwoli to na periodyczne uruchomienie procedury konserwacji głowicy w czasie, gdy długo niczego nie drukujemy.   

Jeśli urządzenie było podłączone do sieci zasilającej, ale nie korzystaliśmy z niego przez bardzo długi czas, po jego uruchomieniu może okazać się, że zainstalowane tusze są puste. Oznacza to, że drukarka zużyła je na liczne procedury związane z konserwacją głowicy.

W urządzeniach laserowych oprócz wymiany pojemnika z tonerem może konieczna być okresowa wymiana bębna – elementu, bez którego wydruk nie będzie możliwy.

W takim przypadku i nie tylko zapraszamy do IT-Logic, gdzie znajdziesz tusze i tonery do wielu drukarek oraz urządzeń wielofunkcyjnych.