Telewizor – podobnie jak auto, telefon, komputer – obecne jest niemalże w każdym gospodarstwie domowym. Użytkownicy mieszkający poza aglomeracjami, gdzie sygnał telewizyjny nie jest dostarczany za pośrednictwem operatorów kablowych, często korzystają z klasycznego, antenowego odbioru telewizji publicznej. Przypominamy, że w tym roku następuje zmiana standardu przesyłania obrazu z DVB-T na DVB-T2/HEVC. Zmiana standardu w przypadku odbiorców naziemnych odbywa się etapami: od 28.03.2022 roku do 27.06.2022 roku, kiedy to całe terytorium Polski będzie objęte DVB-T2/HEVC. Od lipca bieżącego roku przesyłanie obrazu telewizyjnego w standardzie DVB-T zostanie zakończone.

Co zmienia DVB-T2/HEVC? Przede wszystkim zmienia kodek na bardziej wydajny i zwiększa przepustowość kanałów. Oznacza to odbiór audycji transmitowanych zarówno w rozdzielczości 4K, jak również 8K. Poprawie ulegnie nie tylko jakość obrazu, lecz także i dźwięku (MPEG-2 Audio Warstwa 2 – Dolby E-AC-3) – w przyszłości będzie to Dolby 7.1.4.

Jeśli kupowałeś nowy telewizor na przestrzeni ostatnich 3-4 lat, powinien on obsługiwać przyszły standard. Jeśli aktualnie nabywasz TV i korzystasz z odbioru antenowego – zwróć uwagę na szczegóły. Samo oznaczenie DVB-T2 na telewizorze to nie wszystko. Część odbiorników, będących w sprzedaży obsługuje kodowanie AVC zamiast HEVC. Błędny wybór może skutkować brakiem fonii w telewizorze.

Jeśli nie wiesz, czy Twój telewizor obsługuje nowy standard nadawania, odwiedź stronę Telewizja Naziemna, gdzie po wpisaniu modelu TV otrzymasz taką informację. Wiedzę na temat modelu znajdziesz w instrukcji papierowej dołączonej do odbiornika lub w ustawieniach sprzętu.

Możesz też samodzielnie sprawdzić swój odbiornik. Uruchom od nowa skanowanie kanałów – na pozycji 28 powinieneś znaleźć planszę z napisem „Brawo! Twój telewizor jest gotowy na nowy standard telewizji naziemnej”. Jak podaje Centrum Informacji TVP, głos lektora nadawany jest w starym standardzie. Jeśli plansza nie jest widoczna – Twój telewizor nie obsługuje kodowania DVB-T2.

Również czołowe firmy przygotowały specjalne strony z wykazami kompatybilnych telewizorów (np. Samsung).

W niektórych przypadkach zmiana sposobu kodowania będzie możliwa przez aktualizację oprogramowania odbiornika – warto odwiedzić w tym celu stronę producenta. Niekiedy też konieczne będzie dokupienie tunera lub wymiana telewizora na nowszy model

Terminy przełączeń na nowy standard są następujące:

  • od 28.03.2022 r.: Rejon Sudetów i Dolnego Śląska, województwo lubuskie;
  • od 25.04.2022 r.: Pas Pomorza od Szczecina do Trójmiasta, duża część Wielkopolski, Kujawy, zachodnia część Mazowsza;
  • od 23.05.2022 r.: południowa część Wielkopolski, Ziemia Łódzka, Kielecczyzna, Podkarpacie, Małopolska, Górny Śląsk, Opolszczyzna;
  • od 27.06.2022 r.: Mazowsze, Polska Wschodnia (od Suwalszczyzny, przez Podlasie, po Lubelszczyznę i Zamojszczyznę), okolice Zalewu Wiślanego.
DVB-T2/HEVC


Tuner DVB-T2/HEVC – 115zł

IT-LOGIC

RADZYMIN, UL. STARY RYNEK 18