Międzynarodowy Dzień Ziemi to coroczny event mający na celu promowanie ochrony środowiska i budowanie świadomości ekologicznej. Organizowanych jest wtedy wiele akcji, wydarzeń i uroczystości. W tym roku Dzień Ziemi odbywa się pod hasłem: „Inwestujmy w naszą planetę”. W jaki sposób inwestować w Ziemię? Bardzo prosto. Nie zapominajmy o segregowaniu śmieci, oszczędzajmy wodę oraz prąd. W miarę możliwości ograniczmy korzystanie z samochodu i nadmierną konsumpcję związaną z zakupem m.in. odzieży i elektroniki.

Pamiętajmy też o odpowiednim postępowaniu ze zużytym lub starym sprzętem elektronicznym. Z pewnością nie powinniśmy wynosić go do śmietnika. Zawiera wiele niebezpiecznych substancji, a uszkodzone w pojemniku na śmieci baterie mogą eksplodować i być źródłem ognia. Nośniki danych pozostawione w sprzęcie w dalszym ciągu mogą natomiast zawierać wrażliwe dane. Co zatem począć?

Zużytego sprzęt elektroniczny nie zostawiamy w domowym śmietniku.

  • Pozbawiony naszych danych sprzęt możemy dostarczyć do wyspecjalizowanego punktu, który zajmie się jego przetworzeniem.
  • Jednostki samorządowe odpowiedzialne za gospodarkę odpadami organizują odbiór elektrośmieci i umożliwiają oddanie ich do PSZOK. Należy zweryfikować taką informację i dostarczyć sprzęt do punktu zbiórki.
  • Można także skontaktować się z pobliską hurtownią/sklepem elektronicznym – często jest tam przyjmowana elektronika, która wymaga utylizacji.
  • Niepotrzebny sprzęt elektroniczny (ale nadal działający) może się ponadto okazać przydatny dla kogoś innego – rozejrzyjmy się wokół siebie i podarujmy go potrzebującemu;
  • Zużyte baterie i akumulatory ze sprzętu elektronicznego można zostawić w dedykowanych pojemnikach w punktach Poczty Polskiej, niektórych sklepach oraz oczywiście w Punktach Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych.

Niewłaściwe pozbywanie się zużytego sprzętu elektronicznego zagrożone jest grzywną do 5000 zł!

Jednym z proekologicznych zachowań jest również ograniczenie drukowania różnego rodzaju dokumentów. Jednak nawet przy oszczędnym korzystaniu z drukarki tusz (lub toner) w niej kiedyś się skończy i trzeba go zutylizować. Tak jak to jest w przypadku starego sprzętu elektronicznego, nie wyrzucajcie materiałów eksploatacyjnych gdzie popadnie. Pamiętajcie, że zużyte pojemniki po tuszach i tonerach zakupione w naszych sklepach możecie dostarczać do nas – np. przy okazji nabywania następnych. My zajmiemy się utylizacją.