29 stycznia 2013 roku miała miejsce premiera Microsoft Office 2013. Ta wersja pakietu biurowego charakteryzowała się przede wszystkim zaktualizowanym wyglądem oraz wsparciem dla urządzeń dotykowych. W tej wersji widoczna była także znaczna integracja z usługą chmurową Microsoftu – OneDrive (wówczas Live SkyDrive).

Pokaźna lista wydanych aktualizacji Office 2013 dostępna na oficjalnej stronie Microsoftu świadczy m.in. o regularnej eliminacji wykrytych luk w zabezpieczeniach. Nie da się ukryć, że ten pakiet biurowy jest bardzo popularny i w związku z tym też jest celem ataków, głównie ze strony makrowirusów. Dołączają one szkodliwy kod do dokumentu, arkusza i np. podmieniają polecenia programu na swoje. Takie działanie może zniekształcić lub skasować treść dokumentu. Przestrzeganie aktualności zabezpieczeń pakietu Office to jedna z podstaw bezpieczeństwa całego komputera.

Mamy rok 2022. Najnowsza wersja pakietu Office to Office 2021/Office 365. W kwietniu 2023 roku natomiast zakończy się opieka serwisowa pakietu z numerem 2013. Nie oznacza to oczywiście, że za rok pakiet przestanie działać. Nie będzie on otrzymywał łatek usuwających luki w zabezpieczeniach i niwelujących usterki. Szczególnie w zastosowaniach firmowych należy zacząć zastanawiać się nad zmianą.

Jeśli w Twojej firmie pakiet Microsoft Office jest nie do zastąpienia, to masz dwie możliwości: Office 2021 (zakup jednokrotny, licencja dożywotnia, 10-letnia opieka serwisowa) lub Office 365 (comiesięczna lub coroczna opłata abonamentowa, stała opieka serwisowa w okresie abonamentowym, pakiet dodatkowych usług np. dysk w chmurze OneDrive). Jeśli dokumentów Office używasz sporadycznie – rozważ darmową alternatywę: LibreOffice, który jest zgodny z produktem Microsoftu.

Wersję dożywotnią i abonamentową pakietu biurowego Microsoftu zakupisz w naszym sklepie w Radzyminie. Zapraszamy.