VPN to skrót od angielskiego Virtual Private Network. Oznacza bezpieczne, szyfrowane połączenie pomiędzy dwoma sieciami lub między siecią a użytkownikiem. Korzystając z jakichkolwiek zasobów Internetu wszędzie pozostawiamy swój ślad, pozwalający na zidentyfikowanie nas, poznanie naszych zwyczajów, upodobań, ulubionych stron i serwisów społecznościowych. Dane o nas mogą być wykorzystane bez naszej wiedzy w sposób, jaki byśmy sobie nie życzyli.

Usługa VPN utrudni takie poczynania. Serwis z którego będziemy korzystać nie będzie widział naszego adresu IP, ale losowy adres usługi VPN. Przesyłane informacje są dodatkowo szyfrowane, co wpływa na zwiększenie poziomu bezpieczeństwa i prywatności. Czołowi usługodawcy VPN oferują także własne systemy rozpoznawania nazw (DNS), co dodatkowo utrudnia zidentyfikowanie użytkownika na podstawie jego poczynań. Próba takiego monitoringu może być dodatkowo automatycznie blokowana przez dostawcę usługi VPN.

Pamiętajmy, że surfując w sieci pozostawiamy nie tylko ślad swojego adresu IP – nasza przeglądarka ochoczo przedstawia się otwieranym stronom przekazując wiele informacji o nas (nazwa przeglądarki, rozdzielczość ekranu, nazwa systemu operacyjnego, ciasteczka).

Gdzie w takim razie stosować połączenie za pośrednictwem VPN? Przede wszystkim w zastosowaniach firmowych np. w czasie pracy zdalnej, podczas komunikacji pomiędzy oddziałami firmy znajdującymi się w różnych lokalizacjach. Firmy, które świadczą usługi zdalne związane z komputerami klientów także w ten sposób mogą zwiększać bezpieczeństwo komunikacji jak również zwiększać poczucie bezpieczeństwa u Klienta.

Zatem, czy VPN gwarantuje anonimowość w sieci? Z pewnością nie. VPN to narzędzie, które zwiększa poziom bezpieczeństwa i utrudnia wydobywanie naszych „śladów” jednakże nie zapewnia stuprocentowego poziomu anonimowości.