Smartfon, podobnie jak laptop czy komputer, stał się bardzo popularnym urządzeniem, za pomocą którego nie tylko się komunikujemy. Szereg dostępnych aplikacji pozwala np. organizować nasz czas, kontrolować domowy budżet, zamawiać potrawy, przejazd czy płacić za określone usługi. Smartfon to także miejsce, gdzie niejednokrotnie przechowujemy dane, zdjęcia, filmiki, dokumenty. Często – kiedy je zagubimy – powstaje realny problem. W jaki sposób ułatwić sobie jego ewentualne odnalezienie?

Platforma Android umożliwia aktywację funkcji Google – znajdź moje urządzenie. Po zalogowaniu się na konto możemy wymusić emisję dzwonka na telefonie. Jeśli telefon zagubił się w domu, to z łatwością go odnajdziemy. Jeśli sprzętu nie ma obok nas, z poziomu konta aplikacji można uzyskać lokalizację telefonu i udanie się w to miejsce. Jeśli żadna z powyższych metod nie przyniosła pozytywnego skutku, można zdalnie, nieodwracalnie wymazać zawartość naszego telefonu, dzięki czemu nasze dane nie wpadną w niepowołane ręce.    

Aby powyższe operacje były możliwe, konieczne jest spełnienie poniższych warunków:

– telefon musi być widoczny w sklepie Play (sparowanie telefonu z kontem Google);

– w telefonie powinna być włączona usługa lokalizacji i transmisja danych;

– funkcja/program: Znajdź moje urządzenie powinna być włączona.

W przypadku platformy firmy Apple, procedura jest jeszcze prostsza. Za pomocą dowolnego komputera/laptopa/telefonu, za pośrednictwem przeglądarki internetowej wystarczy zalogować się na swoje konto iCloud i tam użyć funkcji Lokalizatora. Można także użyć aplikacji Lokalizator na innym swoim urządzeniu Apple.

Pamiętaj, że nawet jeśli nie włączyłeś Lokalizatora, w przypadku utraty urządzenia możesz zablokować swój sprzęt specjalnym kodem. Zablokowany zostanie także Apple Pay. W przypadku, gdy utraciłeś już nadzieję na odzyskanie telefonu, możesz zdalnie wyczyścić jego zawartość.

Aplikacja Lokalizator umożliwia oczywiście – podobnie jak rozwiązanie konkurencji – wygenerowanie głośnego dzwonka – w przypadku zagubienia urządzenia np. w domu. W przypadku obu platform w tym celu można także użyć np. sparowanej ze smartfonem opaski, smartwatcha, który to z reguły udostępnia funkcję odnajdywania naszej zguby.