Żyjemy w zinformatyzowanym świecie, tworzymy cyfrowe dokumenty, muzykę, obrazy, bazy danych. Komputer staje się, niezależnie od branży, głównym narzędziem pracy. Sprzęt to tylko elektronika, która w każdym momencie może ulec uszkodzeniu, szereg czynników zewnętrznych może temu pomóc, że nie wspomnę o działaniach samego operatora jak: zalanie, uderzenie, zmiażdżenie, infekcji typu „ransomware” itp.

Niestety, o wiele bardziej kosztowne od późniejszej naprawy sprzętu, jest odzyskanie danych, zdjęć, muzyki czy plików firmowych. W niektórych przypadkach dane mogą być utracone bezpowrotnie.

OneDrive jest usługą chmurową, którą użytkownicy systemu Windows mają podaną na tacy – jest ona zwyczajnie składnikiem systemu. W swoim bezpłatnym wariancie oferuje naprawdę sporo i nawet do szeregu firmowych zastosowań nadaje się znakomicie. W systemie widzimy ją jako osobny folder, którego zawartość synchronizuje się z chmurą. Jedyne, co musimy zrobić, to zalogowanie się do usługi, ewentualnie założenie konta od nowa. Po zalogowaniu we wskazanej uprzednio lokalizacji folderu głównego usługi odnajdziemy szereg pod folderów, których nazwy zdradzają ich przeznaczenie, a także pozwalają lepiej zorganizować hierarchię naszych plików, podlegających synchronizacji. W folderze głównym możemy oczywiście tworzyć swoje własne foldery.

Aby zwiększyć poziom bezpieczeństwa, od pewnego czasu w usłudze dostępny jest specjalny folder (Magazyn osobisty), dostęp do którego chroniony jest dodatkowym hasłem.

Dodatkowe zwiększenie poziomu bezpieczeństwa naszych plików łatwo uzyskamy poprzez aktywację dwustopniowej weryfikacji, gdzie w trakcie logowania, po podaniu prawidłowego hasła będziemy poproszeni o podanie dodatkowego 6-cyfrowego kodu, który np. odczytamy z naszego telefonu.


Każdy z naszych plików możemy w niezwykle prosty sposób udostępnić, wysyłając do adresata wiadomość mailową bądź SMS z linkiem do jego pobrania.
Chciałem wspomnieć o jeszcze jednej ciekawej funkcji dostępnej w usłudze. Chodzi o Pliki na żądanie. W skrócie, plik będzie zajmował fizycznie miejsce na naszym dysku dopiero, kiedy zechcemy z niego skorzystać.

W darmowym planie mamy do dyspozycji 5GB przestrzeni na dane, natomiast np. użytkownicy pakietu Microsoft 365 mają do wykorzystania cały 1TB.

OneDrive to nie tylko platforma Windows, to także Android i iOS. Z poziomu telefonu czy tablety wygodnie uzyskasz dostęp do wszystkich swoich plików, a te z urządzenia będziesz mógł wygodnie synchronizować z chmurą.

Zabezpiecz swoje ważne pliki już teraz, gdyż szereg rozwiązań dostępnych jest na wyciągnięcie ręki, nie wymaga żadnego nakładu finansowego, a odrobina wysiłku włożona w skorzystanie z niej, z pewnością zaowocuje w przypadku awarii dysku czy problemu ze sprzętem. Dostęp do swoich plików będziesz miał z jakiegokolwiek komputera czy innego wspieranego urządzenia podłączonego do sieci.