Przez cały 2020 rok periodycznie w branżowej prasie pojawiały się informacje o zaawansowanych pracach nad nowym standardem pamięci operacyjnej DDR5. Jeśli chodzi o użytkowników domowych, to z pewnością nie każdy unowocześnił sprzęt do standardu DDR4, ale rozwiązania serwerowe, korporacyjne i centra danych niejako z niecierpliwością czekają na kości nowego typu.

Lider wśród producentów pamięci RAM – firma Samsung – niedawno poinformowała o opracowaniu pierwszego w historii modułu DDR5. Moduł ma pojemność 512GB. Innowacją jest zastosowanie jako izolatora zamiast standardowego tlenku krzemu materiału HKMG (High-K Metal Gate). Sama technologia HKMG nie jest nowością, już w ok. 2018 roku Samsung wykorzystał go przy produkcji pamięci kart graficznych GDDR6. Główną zaletą stosowania tego rozwiązania w pamięci DDR5 ma być odczuwalny wzrost wydajności (teoretycznie wzrost prędkości do 7200Mb/s) przy jednoczesnym zmniejszeniu zapotrzebowania na energię (-13%). Ten ostatni parametr dla użytkownika domowego zapewne nie jest imponujący, ale w centrach danych i serwerowniach już zapewne tak.

Pierwsze syntetyczne testy porównujące kości pamięci DDR4 i DDR5, gdzie pod uwagę brano szybkość odczytu/zapisu, kopiowanie i opóźnienia, pokazują kilkudziesięcioprocentową przewagę DDR5. W specyficznych warunkach przewaga nowych pamięci może przekroczyć nawet 100%, co gwarantuje bardzo duży przyrost mocy obliczeniowej. Wypatrujmy zatem końca roku, bo na ten okres zapowiedziana jest premiera Intel Alder Lake – pierwszych procesorów z obsługą DDR5.

Aby było ciekawiej – początek roku 2022 to zapowiadana premiera architektury Zen4 od AMD, także z obsługą DDR5…