Bezpieczeństwo w sieci najmłodszych jej użytkowników to bardzo obszerny temat. Można skorzystać z oprogramowania, które ma za zadanie m.in. blokowanie szkodliwych treści, umożliwienie odwiedzania tylko adresów internetowych z wewnętrznej listy oraz racjonowanie czasu spędzonego przy komputerze czy telefonie. Istnieją również gotowe aplikacje, które posiadają dedykowaną dla naszych pociech wersję. Opisywanym przykładem jest serwis YouTube i jego wersja dla dzieci – YouTube Kids.

Materiały publikowane na YouTube Kids muszą spełniać wiele warunków, aby były odpowiednie dla najmłodszych oraz dla całej rodziny. Treści nie mogą naruszać czyjejś prywatności, pokazywać przemocy, zawierać wulgaryzmów, budzić grozę. Ponadto nie mogą powielać stereotypów i także być zbyt intensywne, czyli wysyłające zbyt wiele bodźców.

Nad kontrolą spełnienia wszystkich warunków w prezentowanych materiałach czuwa stale aktualizowany algorytm, który niestety nie jest i nigdy nie będzie idealny. Film prezentujący bawiącego się na plaży malucha w stroju kąpielowym może być odebrany jako eksponowanie nagości. Algorytmy są coraz dokładniejsze, ale przecież nie można wszystkiego wyrazić równaniem.  

Najważniejszym elementem wyznaczającym granicę bezpieczeństwa jest rodzic. To on finalnie może zdecydować o dostępności bądź jej braku określonych materiałów/kanałów dla swojego dziecka Niedawno wprowadzona funkcjonalność udostępniania materiałów z serwisu YouTube dla oznaczonych członków rodziny pozwala na zapoznanie się dzieci z materiałami, które według opiekunów są odpowiednie, natomiast nie zostały automatycznie zaaprobowane dla YouTube Kids przez algorytm. Po zapoznaniu się z treścią, z poziomu aplikacji z połączonym kontem rodzica będzie można zezwolić na dostęp całej grupie rodzinnej lub indywidualnie, dla określonego podopiecznego. Materiał będzie dostępny aż do momentu wstrzymania bądź cofnięcia przez rodzica udostępnienia.

Nowoczesne technologie są w zasięgu ręki każdego, także najmłodszych. Producenci sprzętu i oprogramowania coraz intensywniej kierują swoją ofertę także w ich stronę. YouTube Kids pozwala dzieciom na zapoznawanie się z treściami przeznaczonymi dla nich, a rodzicom na kontrolę materiałów, do których mają dostęp ich pociechy.