Czy ktoś z nas pamięta, kiedy ostatnio czytał z należytą uwagą umowę licencyjną instalowanego oprogramowania? Okazuje się, że istnieją osoby, które nie tylko takie treści bacznie analizują. W plikach instalacyjnych sterowników graficznych Radeon redakcja Videocardz.com wykryła informację o nowym układzie graficznym Beige Goby. Z uzyskanych informacji wynika, że nowy układ ma znaleźć zastosowanie w budżetowych rozwiązaniach przeznaczonych dla profesjonalnej grafiki (Radeon PRO W6500M i Radeon PRO W6300M) oraz do gier (Radeon RX 6500M i Radeon RX 6300M).

Nowy procesor graficzny ma być wyposażony w 16 jednostek obliczeniowych (1024 procesory strumieniowe) i 64-bitową magistralę. Ze względu na bardzo niskie zapotrzebowanie na energię układ zapewne będzie często wykorzystywany w laptopach i urządzeniach mobilnych. Jeśli cena Beige Goby będzie odpowiednio atrakcyjna, to być może pozwoli to AMD zwiększyć udział w rynku urządzeń przenośnych.

Ze strony producenta nie ma jeszcze oficjalnych informacji, ale można domyślać się, że pierwsze układy z powyższym układem zostaną zaprezentowane w 2022 roku podczas targów Consumer Electronic Show w Las Vegas.