Zbliżający się nowy rok szkolny to związane z tym wydatki. Książki, zeszyty, piórnik, długopisy i ołówki, nowy plecak – lista jest długa i zapewne kosztowna. Często już od samego początku edukacji koniecznym zakupem jest komputer. W tekście poniżej chcielibyśmy zaproponować Państwu przykładową konfigurację takiego sprzętu. Na początek też uwaga – skupiliśmy się na takich podzespołach, które w przyszłości będą solidną podstawą do ewentualnej rozbudowy, a na chwilę obecną zapewnią edukację, nie tylko informatyczną, na komfortowym poziomie.

Procesor – serce każdego komputera. Nasza propozycja to procesor Intel Core i5-10400 – sześciordzeniowy, dwunastowątkowy ze zintegrowanym układem graficznym. Z pewnością poradzi sobie z multimediami, szybko obliczy tabelki w Excelu. Maksymalna częstotliwość taktowania pojedynczego rdzenia to 4,3 GHz uwalnia w razie potrzeby spory zapas mocy.

Płyta główna do tego procesora to MSI B460M-A Pro. Płyta charakteryzuje się mnogością dostępnych złączy, w tym M.2 – które na obecną chwilą jest standardem, jeśli chodzi o instalację dysków półprzewodnikowych. Płyta obsługuje oczywiście pamięci DDR4 w ilości nawet 64GB, co na chwilę obecną dla młodego ucznia może okazywać się wielkością na wyrost, ale za kilka lat pozwoli na rozbudowę bez wymiany sprzętu. Płyta nie posiada analogowego wyjścia obrazu – posiadany przez nas monitor powinien zapewnić transmisję obrazu poprzez złącze DVI-D lub HDMI. Ewentualnie dodatkowo zakupujemy przejściówkę np. HDMI-VGA i po kłopocie.

Pamięć operacyjna to niezawodna i szybka kość Kingston HyperX 8GB, oczywiście DDR4. Producent jest tak pewny tej konstrukcji, że udziela na nią dożywotniej gwarancji.

Dysk – czyli miejsce, gdzie zainstalowany będzie system, przechowywane pliki i programy proponujemy w pojemności 256GB od ADATY. Mniejsze pojemności są minimalnie tańsze, ale szybko może okazać się, że miejsca zaczyna brakować. Proponowany dysk to seria XPG SX8200 Pro – szybki i niezawodny, oczywiście pod interfejs M.2, aby odpowiednio wykorzystać potencjał płyty głównej. Pamiętam, jak byłem olśniony prędkością pracy klasycznych dysków SSD – dyski pod złącze M.2 (PCIe NVMe) są jeszcze szybsze. Niezawodność pamięci producent szacuje na 2 miliony godzin pracy dysku. Na wszelki wypadek pamiętajmy jednak o kopi zapasowej na nośniku zewnętrznym lub w chmurze.

Zasilacz – chyba najmniej doceniany podzespół – proponujemy nie byle jaki – Vero L3 o mocy 500 W renomowanej firmy SilentiumPC. Zasilacz będzie dbał o właściwe dostarczenie energii do wszystkich podzespołów, a także za ochronę elektroniki w podstawowym zakresie przed zakłóceniami z sieci elektrycznej.

Powyższe podzespoły proponujemy umieścić w eleganckiej i zgrabnej obudowie Cooler Master Elite 342. Obudowa posiada zatokę do ewentualnego montażu napędu DVD, dysku twardego 3,5 calowego i dwie zatoki na dyski 2,5 cala. Obudowa nie posiada fabrycznego podświetlenia. Ma natomiast wyprowadzone złącza słuchawkowe i mikrofonowe bezpośrednio na front.

Całość spina system operacyjny Windows 10 Home, którego licencja, instalacja i konfiguracja wliczone są w cenę komputera. Standardowo w komputerze znajdzie się zestaw niezbędnego oprogramowania typu: czytnik plików pdf, przeglądarka internetowa, przeglądarka zdjęć. Odbierasz zatem od nas gotowy do pracy sprzęt, który wystarczy tylko podpiąć do monitora, myszki, klawiatury i Internetu.

Czy proponowana konfiguracja jest najtańsza na rynku? Z pewnością nie, ale nie takie było założenie. Proponujemy komputer który szybko się nie zestarzeje, który łatwo będzie rozbudować i ulepszyć.

Jeśli są Państwo zainteresowani kosztem powyższego komputera – proszę o telefon. Jeśli chcieliby Państwo inną konfigurację – także proszę o telefon – doradzimy, podpowiemy i złożymy sprzęt specjalnie dla Państwa pociechy. Do usłyszenia i zobaczenia.