Zbliżający się okres urlopowy to także czas wzmożonej aktywności włamań do kont, przejmowania tożsamości, wycieku danych itp. Bezpieczne hasło to podstawa, ale oczywiście nie gwarantująca całkowitego bezpieczeństwa. Zaryzykuję wręcz stwierdzenie, że skomplikowane hasło to niestety – niewystarczające zabezpieczenie. Mając na uwadze zabiegi socjotechniczne, podszywanie się przestępców pod pracowników znanych instytucji, niefrasobliwość użytkowników – dostęp do naszych danych może być tylko kwestią czasu.

Na szczęście coraz więcej instytucji, serwisów internetowych, usług i instytucji finansowych oferuje usługę dodatkowej autoryzacji. Weryfikacja dwuskładnikowa drastycznie podwyższa bezpieczeństwo – samo złamanie hasła nic nie daje napastnikowi.

Pamiętajmy, że tylko kompleksowe podejście do kwestii związanych z bezpieczeństwem gwarantuje sukces, a zatem:

– zawsze weryfikuj adresy internetowe. Drobna literówka może być niedostrzegalna dla wzroku, wygląd strony do złudzenia przypominająca oryginał, ale zawartość może posłużyć wyłudzeniu naszych danych;

– jeśli korzystasz z usług poczty elektronicznej, zadbaj o zabezpieczenie jej weryfikacją dwuskładnikową (z poziomu aplikacji, nie SMS!). Aby dodatkowo zabezpieczyć swoją korespondencję elektroniczną, załóż szyfrowanie PGP;

– nigdy nie klikaj w przesyłane linki z podejrzanych adresów, nie otwieraj podejrzanych załączników, spakowanych faktur za usługi, których sobie nie przypominasz;

– miej ograniczone zaufanie do dzwoniących pracowników banku, instytucji państwowych, firm kurierskich itp. Żadna osoba z poważnej instytucji nie będzie wymagała od Ciebie podania hasła do konta, kodu PIN do karty. W razie uzasadnionych wątpliwości – zweryfikuj, poprzez kontakt z tą instytucją – czy podejmowano próbę kontaktu telefonicznego.

– będąc połączony z otwartą siecią WiFi nigdy nie przesyłaj danych wrażliwych, firmowych, poufnych. Nie wykonuj operacji finansowych, zakupowych itp.

– oprogramowanie na telefon czy komputer zawsze pobieraj tylko ze zweryfikowanych stron i serwisów bądź z oficjalnych sklepów.

Pamiętaj, że liczba ataków mających na celu przejęcie kont pocztowych, kont serwisów społecznościowych, dostępowych do banków rośnie z roku na rok. Nie pozwól aby przestępcy przejęli Twoje dane!