Braki czy wahania napięcia sieciowego zdarzają się nader często. Jeśli w danym momencie pracujemy na komputerze, to wysoce prawdopodobne jest to, że utracimy efekty naszego działania. Gwałtowny zanik zasilania negatywnie wpływa na żywotność podzespołów – nie tylko komputerowych. Czy można uniknąć tego typu przykrych i nieraz kosztownych niespodzianek? Oczywiście że tak.

UPS to urządzenie, które ma za zadanie przejąć na krótką chwilę obowiązki elektrowni. Błyskawicznie przełączy się na zasilanie akumulatorowe, które pozwoli na zapisanie dokumentów, wyłączenie programów i komputera.

Podstawowe wersje UPS-ów to urządzenia offline. Elektronika nadzoruje obecność napięcia wejściowego i w przypadku jego zaniku lub spadku załącza obwód z akumulatorami. Moment przełączenia to czas 10-20 milisekund – nie jest on wystarczająco krótki dla wszystkich urządzeń. UPS-y offline mają najprostszą budowę, zatem są najmniej podatne na awarie i uszkodzenia.

Bardziej skomplikowaną konstrukcją są zasilacze awaryjne typu line-interactive. Przetwornik napięcia zapewnia dodatkowo stabilizację napięcia w przypadku, gdy pracuje na zasilaniu z sieci. W momencie pracy akumulatorowej, przetwornik konwertuje prąd stały na prąd zmienny. W trakcie pracy taki UPS nie korzysta w sposób ciągły z akumulatorów. Nawet sama stabilizacja napięcia w pewnych granicach odbywa się za pomocą samego przetwornika. Dzięki temu akumulatory są mniej obciążone i trzeba je rzadziej wymieniać.

UPS-y online to najbardziej kompleksowe urządzenia. Zastosowanie układu prostownika i falownika na wejściu umożliwia zniwelowanie wszelkich zakłóceń i odkształceń. Czas przełączania w przypadku zaniku napięcia sieciowego w tego typu UPS-ach jest najkrótszy z możliwych – 0 ms. To głównie z tego powodu znajdują one zastosowanie przy zabezpieczaniu sprzętu medycznego, serwerowego, bankowego i komunikacyjnego. Są one również najbardziej kosztowne.

Aby dobrać UPS do sprzętu, jaki będzie chronił, należy poznać moc podłączanych urządzeń. Z reguły tego typu informację znajdziemy na tabliczce znamionowej urządzenia. Jeśli takowej nie ma, można przyjąć następujące średnie wartości:

  • monitor LCD: do 75 W,
  • standardowy komputer: do 150 W,
  • klasyczny komputer do multimediów: do 250 W,
  • komputer do gier: ok. 400 W,
  • serwer sieciowy: ok. 600 W,
  • konsola do gier: ok. 110 W.

Do większości komputerowego sprzętu wystarczy UPS 600 – 650VA. Podtrzyma on zasilanie przez czas potrzebny na zapisanie dokumentów i zamknięcie systemu.

Wybierając moc UPS-a, do sumarycznej mocy podłączonego sprzętu dodawajmy margines bezpieczeństwa np. 20% lub 100 W. Zwracajmy także uwagę na liczbę i typ gniazd wyjściowych. Niezalecane jest podłączanie dodatkowego rozgałęziacza. Elementami, które w UPS-ach najszybciej się zużywają, są akumulatory. Średnio co 3 lata powinno się je wymieniać. Sprawdźmy przy wyborze urządzenia, czy będziemy mogli zrobić to sami, czy będzie musiał to zrobić wykwalifikowany serwisant. Akumulatory w swoim UPS-ie wymienisz także z pomocą specjalistów z IT-Logic. Choć markowy UPS jest objęty kilkuletnią gwarancją, to nie obejmuje ona z reguły akumulatorów.     

PS Jeśli nasz zasilacz komputerowy posiada aktywny układ korekty mocy PFC, UPS musi mieć czystą (nieaproksymowaną) sinusoidę wyjściową!