Panująca obecnie sytuacja epidemiologiczna powoduje, że coraz więcej czynności chcielibyśmy wykonać bez wychodzenia z domu czy firmy. Sama możliwość wykonania konkretnego zadania bezpośrednio z firmy/domu w naturalny sposób redukuje koszty i czas potrzebny na jego wykonanie. Szereg czynności urzędowych, wysyłka korespondencji czy złożenie np. obowiązkowego corocznego zeznania podatkowego możemy wykonać posiadając kwalifikowany podpis elektroniczny.  

Co to właściwie jest? W uproszczeniu – to zbiór danych w postaci elektronicznej (kwalifikowany certyfikat podpisu elektronicznego) jednoznacznie identyfikujący konkretną osobę.  Kwalifikowany podpis elektroniczny jest równoważny podpisowi ręcznemu.

Tylko pomyśl – nie musisz załatwiać sprawy urzędowej w godzinach jego pracy, oszczędzasz czas i pieniądze na dojazd i – co dla wielu najistotniejsze – nie musisz stać w kolejkach.

Jak wygląda procedura uzyskania kwalifikowanego podpisu elektronicznego? Udajesz się do jednego z naszych punktów z dokumentem potwierdzającym Twoją tożsamość (dowód osobisty, paszport). Jeśli dojeżdżasz autem – obok jest duży darmowy parking, jeśli autobusem lub tramwajem – czeka cię 3 minutowy spacer.

Po przybyciu na miejsce, nasz pracownik wypełnia elektroniczny formularz, gdzie wprowadza Twoje dane, następnie drukuje w dwóch egzemplarzach umowę, gdzie sprawdzacie poprawność danych. Po ich potwierdzeniu wniosek jest wysyłany do Centrum Weryfikacyjnego, gdzie osoba weryfikująca sprawdza jeszcze raz zgodność danych, tym razem z informacjami zawartymi w bazach urzędowych. Po pozytywnej weryfikacji, wygenerowany certyfikat jest przenoszony na klucz USB, który od tej pory będzie Twoim kwalifikowanym podpisem elektronicznym.  Wygenerowany podpis możesz używać od razu – wraz z nim otrzymasz kopertę, w której zawarty jest Twój kod PIN, niezbędny do uwierzytelnienia podpisu.

Wystawca certyfikatu (w naszym przypadku EuroCert) udostępnia darmowe oprogramowanie służące do podpisywania dokumentów, które później można wysłać chociażby pocztą elektroniczną.

A jakie dokumenty mogę podpisywać?  

  • możesz składać e-deklarację podatkową do Urzędów Skarbowych;
  • możesz składać deklaracje i dokumenty do Urzędu Celnego (aplikacja e-Zefir);
  • możesz przesyłać wnioski rejestrowe i aktualizować informacje w Krajowym Rejestrze Sądowym;
  • możesz z sposób elektroniczny komunikować się z Generalnym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych;
  • możesz przesyłać raporty dotyczące zrealizowanych transakcji powyżej 15 tys. euro do Głównego Inspektora Informacji Finansowej;
  • możesz zawierać umowy cywilno-prawne w formie elektronicznej;
  • możesz brać udział w zamówieniach publicznych – podpisywać dokumenty JEDZ (Jednolity Europejski Dokument Zamówienia);
  • możesz podpisywać JPK – jednolity plik kontrolny;
  • możesz kontaktować się drogą elektroniczną z ZUS (program Płatnik);
  • możesz elektronicznie składać sprawozdania do eKRS (portal-S24);
  • możesz brać udział w aukcjach i przetargach elektronicznych;
  • możesz wiarygodnie prowadzić korespondencję elektroniczną z Klientami;
  • jeśli prowadzisz placówkę medyczną, możesz autoryzować dokumentację medyczną i przesyłać wnioski dotyczące praktyki lekarskiej;

Wykorzystując kwalifikowany podpis elektroniczny możesz załatwiać wszystkie sprawy urzędowe dostępne na platformie e-Puap.

_______________________

Sama procedura składania wniosku, weryfikacji i przesyłania certyfikatu na nośnik trwa około 15-20 minut. Ważność podpisu to dwa lata (liczone od momentu wystawienia). Na krótko przed ich upływem nasz pracownik będzie się z Tobą kontaktował w celu ewentualnego przedłużenia ważności – jest to możliwe tylko przed upływem ważności aktualnego certyfikatu!   

 

Jesteś zainteresowany? Chcesz wiedzieć więcej? Zadzwoń 514 315 154